Vlasová kosmetika

Šampony

Základní funkcí šamponu je zbavit vlasy nečistot. Tyto přípravky mají však ještě další funkce, jakými jsou například zbavení se lupů, případně zabránění jejich další tvorbě (šampon proti lupům), péče o pokožku hlavy, vyživování vlasů, ochrana nebo úprava barvy vlasů či ochrana nebo úprava stylu vlasů (rovné, vlnité, kudrnaté). Po použití šamponu je vhodné nanést na vlasy kondicionér.

Kondicionéry

Kondicionér je přípravek pro zlepšení kvality vlasů. Molekuly většiny kondicionérů jsou kladně nabité. Vlasy nesou náboj záporný, který přitahuje kladně nabité molekuly kondicionérů a ty se dále uchytávají na vlasech, hlavně tam, kde je záporný náboj největší. Okamžitým výsledkem je vzájemné vyrovnání kladného a záporného náboje, čímž se snižuje elektrostatický náboj vlasů jako celku a s ním spojené rozevlátí účesu. Kondicionéry také napomáhají vyrovnávat povrchové buňky vlasu do roviny s jeho povrchem. Zvyšuje se tak lesk vlasů a také se mění struktura jejich povrchu. Pravidelné používání kondicionéru navíc prohlubuje hloubku a trvanlivost barvy účesu.

Stylingové přípravky

Jde o běžnou součást života většiny lidí, protože dokonalý účes činí člověka přitažlivějším a dodává mu potřebné sebevědomí. Stylingové přípravky na vlasy se rozlišují podle schopnosti fixace. Nejnižší úroveň zajistí jemnou fixaci a vysokou pružnost vlasů. Vyšší zaručí spolehlivý tužící efekt a vlasy získají pevný tvar.

Existuje několik druhů stylingových přípravků. Mezi nejběžněji používané patří:

  • Laky na vlasy – Jsou určeny k finální úpravě účesu. Pomáhají odolat vlhkosti, statické elektřině, dodávají vlasům objem a dlouhotrvající tvar.
  • Tužidla a pěny – Chrání vlasy během stylingu a následně i po něm. Nanášejí se na mokré i suché vlasy ještě před finální úpravou a dodávají vlasům objem. Správným výběrem a aplikací lze docílit nadzvednutí vlasů od pokožky anebo naopak, uhlazení krepatých a neposlušných vlasů.
  • Fixační gely – Liší se v hustotě a v síle fixace. Jsou velmi univerzální, a proto je lze použít na vlhké vlasy ještě před finální úpravou, anebo na suché vlasy k dotvarování účesu. Jejich hlavním úkolem je zpevnění účesu.
  • Vosky – Jsou moderní, vzdušné a používají se ke konečné úpravě účesu. Jejich úkolem je pomoci vymodelovat nejrůznější účesové kreace. Zmírňují krepatění vlasů, statickou elektřinu a dodávají lesk.

Leave a Reply